Tegoroczne obchody Dnia Patrona w naszej szkole miały wyjątkowy charakter. W związku z przypadającą w tym roku 550-tą rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika świętowaliśmy niemal cały tydzień. Tradycyjna Gala Koperników zwieńczyła czterodniowy Festiwal Nauk Kopernika.
7 marca 2023
W pierwszym dniu festiwalu zorganizowano konkurs “1 z 10”, poświęcony szeroko pojętej wiedzy na temat wody. Dwuosobowe drużyny klasowe zmagały się z interdyscyplinarnymi pytaniami z dziedziny chemii, fizyki, geografii, fizjologii i ochrony środowiska.
8 marca 2023
W drugim dniu festiwalu trzyosobowe zespoły z różnych klas rozwiązywały zadania w escape roomie z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika
9 marca 2023
Trzeciego dnia mieliśmy możliwość uczestniczenia w wykładzie „Kopernik. Życie, dokonania i upamiętnienie wybitnego uczonego” wygłoszonym przez pana mgr Jakuba Tokarka z Instytutu Obserwatorium Astronomiczne – Wydział Fizyki UAM.
Prelekcji towarzyszył pokaz interesujących slajdów, dzięki którym poznaliśmy wiele nowych faktów z historii astronomii, jak również hipotez na temat życia naszego patrona.
10 marca 2023
Uroczystości z okazji Dnia Patrona zakończyła piątkowa Gala Koperników. Ceremonia rozpoczęła się od wręczenia okolicznościowych dyplomów uczniom wyróżnionym za szczególne osiągnięcia. Kolejnym punktem była parada sobowtórów Mikołaja Kopernika. Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród nauczycielom, którzy wygrali w przeprowadzonym przez Radę Uczniowską plebiscycie. W tym jubileuszowym roku nazwy kategorii, w jakich rywalizowali ze sobą wyróżnieni nauczyciele oparte zostały na układzie słonecznym. Uczniowie wybierali osobowości nauczycieli spośród ośmiu planet : Merkury (najmniej widywany na korytarzu), Wenus (świecąca zawsze uśmiechem), Ziemia (dbająca o planetę i najbliższe otoczenie ), Mars ( najszybciej tracący cierpliwość), Jowisz ( przyciągający wszystkich na lekcje), Saturn ( noszący wiele ozdób, niczym pierścienie dookoła planety ), Uran ( najbardziej restrykcyjny i przestrzegający zasad), Neptun ( pędzący po korytarzach z prędkością wiatru na Neptunie ).
Ten kreatywny heliocentryczny układ planet dopełniła centralnie położona siła sprawcza naszego szkolnego wszechświata, czyli podwójne Słońca.