Wycieczka  do Torunia z okazji Dnia Patrona

Powiększ obrazWycieczka do Torunia

10.03.2022  odbyła się wycieczka  do Torunia z okazji Dnia Patrona.  Wycieczka ta miała cel rekreacyjny, naukowy i integracyjny. Punktualnie o godzinie 7:00 wyjechaliśmy komfortowym autokarem spod naszej szkoły w Puszczykowie. Dojazd do Torunia zajął nam około 3 trzech godzin.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, było Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach. Obserwatorium to jest ważnym ośrodkiem badawczym biorącym udział w międzynarodowej sieci obserwacji kosmosu i popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Nasz przewodnik opowiadał nam o zasadach działania 32-metrowego radioteleskopu, o badaniach radioastronomicznych, które są wielkim wyzwaniem nowoczesnej nauki. Każdy z nas z ogromnym zainteresowaniem słuchał ciekawostek naukowych przekazywanych przez naszego przewodnika. Potem poszliśmy na Starówkę i mieliśmy czas wolny. Każdy z nas udał się cos zjeść, aby zebrać siły na dalsze atrakcje.

Pierniki, Mikołaj Kopernik, planetarium, Copernikon to pierwsze skojarzenia, jakie ma każdy z nas myśląc o Toruniu. Mówi się , że Toruń to mały Kraków, gdyż jest tu wspaniały klimat zabytkowego miasta, jest wiele ciekawych miejsc do zwiedzania a turyści chodzą i podziwiają piękną architekturę kamienic i uroczego Bulwaru Filadelfijskiego spacerując wzdłuż Wisły. Małe wąskie uliczki w połączeniu ze zdobionymi smukłymi ceglanymi kamienicami sprawiały, że nie jeden z moich towarzyszy przy zwiedzaniu poczuł, jak przebiega po nim dreszcz emocji i ekscytacji. To miejsce jest uważane za jedno z siedmiu cudów Polski. My mogliśmy podziwiać Wieżę Ratuszową, fontannę Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej, rzeźbę Filusia, pomnik Mikołaja Kopernika, osiołka, przed którym zawsze ustawia się wiele osób chętnych do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, dom Kopernika, Muzeum Piernika i średniowieczną basztę obronną – Krzywą Wieżę. Toruń jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne. Warto więc było odwiedzić to miasto.

Zwiedziliśmy wiele miejsc, doświadczyliśmy wielu ciekawych rzeczy. Podekscytowani i zmęczeni, późnym wieczorem wróciliśmy do domu. Zwiedzając Toruń czułam, że nie tylko poznaję naprawdę przepiękne miasto, ale także poznaję na nowo ludzi. Wycieczka sprawiła, że nie tylko nauczyłam się nowych rzeczy i poszerzyłam swoją wiedzę, lecz uświadomiłam sobie jakim pięknym krajem jest nasza Polska, jakich wspaniałych, kochanych i wartościowych ludzi mam obok siebie. Uważam, że wycieczka była naprawdę wspaniałą odskocznią od codziennego pracowitego uczniowskiego życia. Na pewno, wraz z innymi uczniami będziemy czekać na więcej takich wspaniałych wycieczek.

Zuzanna Kubacka kl. 1a