Wagary z przyrodą

Powiększ obraz

W dniu 21 marca 2025 roku odbyła się wycieczka edukacyjna na Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Uczniowie naszego liceum (3a, 3e, 3b i 4a) w pierwszym dniu wiosny uczestniczyli w pokazach, wykładach i zajęciach w ramach inicjatywy wyższej uczelni: „Młodzi Przyrodnicy”.

Nowoczesny budynek uczelni: Biocentrum na ul. Dojazd, oferuje obecnie szerokie możliwości rozwojowe dla swoich studentów. Nasi uczniowie mieli więc okazję doświadczyć bliskości natury w formie nauki i zabawy. 

Po zajęciu miejsc na nowoczesnej sali wykładowej, dokonano oficjalnego otwarcia wydarzenia z udziałem władz uczelni Uniwersytetu Przyrodniczego. W dalszej części omówiono ofertę edukacyjną uczelni – przedstawiono dwa zupełnie nowe kierunki studiów – projektowanie żywności i agroturystykę. Oprócz nowości Uniwersytet Przyrodniczy przypomniał o dotychczasowych kierunkach. Łącznie jest ich 25 – między innymi: ekoenergetyka, inżynieria ochrony klimatu, projektowanie mebli, ogrodnictwo, technologia drewna, leśnictwo i inne. W dalszej części zaproszono przybyłych gości do udziału w części wykładowo-warsztatowej.

Młodzież naszego Liceum miała okazję odwiedzić różne „stacje kierunków uczelni”, w których była szansa na: degustację napojów, zdrowych produktów, deserów, udział w eksperymentach, prezentacjach, mini-wykładach, konkursach, a także na spotkanie z pomarańczowookim puchaczem  – Kaziem.

Nowoczesne wnętrza, entuzjazm wykładowców uczelni spełniły nasze oczekiwania, a opieka i koordynacja przydzielonych studentów, ułatwiała poruszanie się po poszczególnych salach Biocentrum.

 Czynny udział w wykładach przybliżył nam atmosferę panującą na Uniwersytecie Przyrodniczym. Oto niektóre wykłady zaprezentowane na miejscu:

  • „Chwasty, choroby i szkodniki”;
  • „Jak sprawnie ocenić stan odżywienia roślin”;
  • „ Gleba – źródło życia”;
  • „ Wagary z przyrodą. Przyroda za rogiem”;
  • „ RobaLOVE – rewolucja na talerzu”.

 

„Wagary z przyrodą” to doskonały przykład na to, że nauka może być świetną zabawą, a pierwszy dzień wiosny nie musi oznaczać opuszczania zajęć – wręcz przeciwnie jest to świetna okazja do odkrywania fascynującego świata natury.

Izabela Staniewska

Anna Sanocka