Uczniowie klasy Ic na zajęciach w lotniczej bazie wojskowej w Krzesinach

Powiększ obrazZajęcia w lotniczej bazie wojskowej

11 października nie spędziliśmy w szkolnych ławkach. Tego dnia weszliśmy do szkoły tylko po to, aby ogrzać się na chwilę przed wyjazdem do Krzesin do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego na wycieczkę połączoną z nabyciem nowych umiejętności proobronnych.

O 8.30 zameldowaliśmy się w jednostce wojskowej. Tu wszystko i wszyscy chodzili jak w zegarku. I my szybko się do tej formy dostosowaliśmy. Na polu ćwiczebnym czekały przygotowane przez żołnierzy stanowiska szkoleniowe. My jednak najpierw zwiedziliśmy muzeum, gdzie poznaliśmy historię lotnictwa. Nie lada atrakcją była możliwość zajęcia miejsca za sterami F-16 i uwiecznienia tego momentu „na potrzeby” mediów społecznościowych.

Drugi etap wycieczki wymagał od nas wykazania się umiejętnościami, z których nas wcześniej przeszkolono. Nauczono nas jak:

  • składać i rozkładać broń automatyczną
  • celnie strzelać do tarczy i do „kaczek”
  • transportować rannego
  • prawidłowo udzielić pierwszej pomocy
  • zakładać maskę przeciwgazową
  • pokonać tor przeszkód

Każde szkolenie kończyło się egzaminem, a wyniki dwóch czteroosobowych drużyn reprezentujących klasy sumowano w ogólnym rankingu zawodów. Chociaż nie stanęliśmy na podium, to było to dla nas wszystkich ciekawe wyzwanie.

Takie oto atrakcje zapewniły nam tego dnia Panie Agnieszka Szymańska i Zuzanna Kuc. Organizatorem wydarzenia było Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów z Poznania wraz 31BLT.  Dziękujemy!

Na koniec kilka uczniowskich komentarzy:

„Nigdy nie widziałem jak wygląda życie w bazie wojskowej. Dobra grochówka, fajna zabawa. Ogólnie było super.”

 

„Nauczyłem się wielu nowych rzeczy oraz poznałem trochę historii polskiego lotnictwa. Podobała mi się również rywalizacja w różnych konkurencjach, np. składanie i rozkładanie broni.”

 

„Wycieczka była super. Nauczyliśmy się kilku przydatnych rzeczy.”

 

„Ciekawa wycieczka, fajnie zorganizowana. Ciekawe muzeum, super że można było wsiąść do F16. Dobra grochówka!”

 

„Wycieczkę w skali od 1 do 10 oceniam na 8. Fajne samoloty, w jednym z nich nawet siedziałem. W porządku zupa była. Ciekawe konkurencje.”